DABAS SPĒKS

Mācīsimies izmantot to, ko daba mums sniegusi

Raudene jeb oregano (Origanum vulgare)

Jau kopš senajiem laikiem cilvēki ir izmantojuši raudeni tās aromātisko īpašību dēļ. Senajiem romiešiem un grieķiem raudene bija prieka un laimes simbols, pat tās latīņu nosaukums tulkojumā no grieķu valodas nozīmē “prieka kalns”. Latvijā raudene ir sastopama gan savvaļā sausos pakalnos, upju krastos un krūmājos, gan piemājas dārzos. Drogai ievāc līdz 20 cm garas ziedošas galotnes ar visām lapām pilnziedā. Kā garšaugu, raudeni ievāc pumpurošanās fāzē vai īsi pirms tam. Drogu var uzglabāt vienu gadu.

Raudene satur A un C vitamīnu, dzelzi, kalciju, magniju, omega-3 taukskābes, miecvielas, flavonoīdus, rūgtvielas, askorbīnskābi un ēterisko eļļu.

Tās sastāvā ir atrodamas vielas ar spēcīgām antioksidantu īpašībām, līdz ar to raudene spēj pasargāt šūnas no apkārtējās vides nelabvēlīgās iedarbības, un tiek aizkavēti šūnu novecošanās procesi.

Raudenes tēja tiek izmantota dažādu iekaisuma slimību ārstēšanai – mutes dobuma skalošanai pie smaganu iekaisumiem, mutes dobuma kandidozes ārstēšanai. To gatavo, ņemot 1 tējkaroti drogas uz glāzi verdoša ūdens. Pretiekaisuma īpašību dēļ raudenes tēju plaši izmanto pie dažādiem elpceļu iekaisumiem, īpaši klepus gadījumā, jo tiek veicināta atklepošana. Ar atšķaidītu raudenes ēterisko eļļu var ārstēt ar sēnīti skartos ādas rajonus, taču jāuzmanās, lai eļļa neizraisa pastiprinātu ādas kairinājumu, kā arī to nedrīkst lietot uz gļotādas.

Galvassāpju gadījumā ieteicams mazgāt galvu siltā raudeņu novārījumā un nežāvējot apsiet ar siltu lakatu. Īpaši smaga klimaksa gadījumos dienas laikā ieteicams izdzert glāzi raudeņu tējas. Ja nomoka bezmiegs, depresija vai kādi citi psihiskas darbības traucējumi, ieteicams lietot raudeņu uzlējumu pa 1 ēdamkarotei 5 reizes dienā. To gatavo, ņemot 15 g auga, pārlejot ar glāzi verdoša ūdens un turot 2 stundas termosā. Iesnu gadījumā var samalt raudeni pulverī un šņaukt 3-4 reizes dienā. Ar raudenes lakstiem pildītus spilvenus izmanto pret bezmiegu.

Tāpat raudeni izmanto arī kā garšaugu – kā piedevu salātos, dārzeņu un gaļas zupās un gaļas ēdienos. Tā labi garšo kopā ar sēnēm, sevišķi šampinjoniem. To izmanto arī gurķu un sēņu sālīšanā un marinēšanā. Zupām un gaļas ēdieniem raudeni pievieno termiskās apstrādes beigās, tad ēdiens būs ļoti aromātisks un garšīgs.

Raudeni nav ieteicams lietot grūtniecības laikā līdz 34.nedēļai, jo tā stimulē dzemdes muskulatūru.

Single Post Navigation

Atstāj atbildi

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 492 other followers

%d bloggers like this: